Nová krmítka ve školce

Letošní zima byla celkem bohatá na sníh a děti ze školky si ho na zahradě náramně užily, mohly jezdit na lopatách, stavět sněhuláky, sněhová iglú nebo tvořit andělíčky. Horší už to bylo s našimi ptačími kamarády, kteří v našich krajích přezimují, a na školní zahradu pravidelně přilétají. Proto jsme se jim rozhodli pomoci přežít dlouhou zimu. Možná se ptáte jak? Pořídili jsme jim dvě nová krmítka. Jedno z nich nám zadarmo vyrobil i poslal pan Petr František Coufal. A tak jsme se rozhodli mu alespoň písemně poděkovat a poslat fotku dětí u krmítka. Všichni ve školce z krmítka měli velkou radost – vypadá totiž jako malá dřevěná chaloupka, která má uprostřed praktický průhledný zásobník na semínka, jenž nám umožní vidět, jak rychle ubývají zásoby. To druhé je menší, průhledné válcovité se dvěma malými bidýlky. Tento druh zásobníkových krmítek kvůli jejich hygieničnosti doporučuje ČSO (Česká společnost ornitologická). Z okna naší třídy na něj máme pěkný výhled, a tak můžeme ptáčky pozorovat, aniž bychom je při jídle rušili. Díky pozorování se děti snadno naučily poznávat jeho nejčastější návštěvníky. Také jsme si pověděli o tom, že ne vše co chutná lidem, je vhodné krmení pro divoce žijící zvířata. A že semínka by se neměla jen doplňovat, ale je nutné i krmítko pravidelně čistit.

Máme to štěstí, že naše školka je blízko lesa a na zahradě je mnoho vzrostlých jehličnanů, které poskytují potravu i veverce, kterou jsme s dětmi pojmenovali Madlenka. Při pobytu na zahradě ji často pozorujeme, s jakou lehkostí přeskakuje ze stromu na strom a pod nimi na zemi nacházíme hromádky okousaných šišek a poloviny vlašských ořechů. Je možné, že příští zimu překvapíme i ji.

Krmení ptáčků je užitečná zábava, protože pomáhá dětem vybudovat kladný vztah k přírodě. Přejeme krásné jaro plné ptačího zpěvu.

Autor: p. učitelky ze Štěňátek – V. Volfová, K. Synková