Jak jsme poznávali naše tělo
V měsíci únoru jsme se v Liščatech věnovali podtématu „Nohy, břicho, ruce, hlava, … to je naše tělo. Pan doktor nám léky dává, když nás rozbolelo“.
Děti si hravou formou osvojily poznatky o našem těle, smyslech, o funkci vnitřních orgánů i o tom, jak se o své tělo máme starat.
Úvodní říkanka nás motivovala k následujícím činnostem a aktivitám: hra na lékaře – pojmenovávání částí těla, orgánů, ošetřování nemocných, práce s interaktivní knihou Lidské tělo a encyklopediemi – vyhledávání informací o našem těle, činnosti s didaktickými pomůckami Ekolínek – Zdraví nás baví, maketou torza lidského těla, puzzle kostry Ludvíčka.
Prohlížením se před zrcadlem a kresbou své postavy jsme si vzájemně sdělovali, co se nám na sobě líbí. Obkreslovali jsme části svého těla a sestavili jsme třídního kluka a holku. Sdělovali jsme si své nápady a předváděli pohybem – nač máme ruce, nohy, co umí naše tělo. Zahráli jsme si pohybové hry zaměřené na poznávání částí těla (slepíme se spolu, dotkni se země částí těla, hlava, ramena, kolena, palce, pexeso – části těla). Překonávali jsme překážkové a hmatové dráhy, a to i bez zrakové kontroly (jaké by to asi bylo, kdybychom neviděli, …).
Se zájmem a radostí děti pracovaly v ranních centrech aktivit a svou práci si vždy samy zhodnotily: smyslové hry (čichem v nose – vnímání vůní a pachů, hmatem – zjišťování, jaké jsou věci na dotek, sluchem – poznávání zvuků při hře Bim-Bam, zvukové pexeso, chutí – co je sladké, slané, … a zrakem – přiřazování obrázků k pěti smyslům, vyhledávání dvojic obrázků, které k sobě patří, …), hra na rentgen s prosvětlovacími obrázky, didaktická hra Mozek třídí informace (třídění obrázků – co je/není zdravé), hry s písmenky – sestavování názvů částí těla, určování počáteční hlásky, rozklad na slabiky. Seznámili jsme se s novými písněmi Díky, díky, za mé tělo, Doktora se nebojíme. Písně nás motivovaly ke sdělování svých pocitů a myšlenek – jak se cítí zdravý/nemocný člověk, jak pečovat o své tělo, aby nás nebolelo, co by se stalo, kdyby nám nefungovaly ruce, nohy, ale i některé naše smysly. Nechyběla ani návštěva zdravotního střediska a vyprávění dětí – Jak jsem byl(a)u lékaře.
Celý projekt byl pro děti zábavný, ale i poučný a moc jsme si ho všichni užili.
Lenka Brožíková a Ilona Krastová
učitelky ze třídy Liščata