DIAGNOSTIKA V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Co je to pedagogická diagnostika? Jde o proces poznávání a hodnocení znalostí a dovedností, které by děti v dané věkové skupině měly postupně během roku zvládnout. Jeden z diagnostických listů je umístěn v naší mateřské škole přímo v šatní skříňce každého dítěte. U mladších dětí se pedagogické posuzování týká především sebeobslužných návyků, tj. stolování, oblékání, hygieny. U předškolních dětí zahrnuje i znalost barev, geometrických tvarů, sledujeme správný úchop tužky, zacházení s nůžkami, správnou výslovnost hlásek, motorické dovednosti. (např. zavazování tkaniček, neboť spolupráce pravé a levé ruky je velmi důležitá  a přispívá k propojení pravé a levé mozkové hemisféry). Hodnotíme ale také dodržování pravidel ve třídě, schopnost pomáhat kamarádům, spolupráci při úklidu hraček apod. Děti si postupně za odměnu vybarvují příslušný obrázek či nalepí „smajlíka“ a to je motivuje k dalšímu zlepšování a zvládnutí jednotlivých dovedností.

Od minulého školního roku provádíme i další způsob diagnostiky dětí – iSophi. Tato diagnostika zahrnuje grafomotoriku, předmatematické představy, prostorovou představivost, časovou orientaci, zrakové a sluchové vnímání, verbální myšlení, sociální porozumění, emoční zralost, pracovní zralost, sebeobsluhu, jemnou i hrubou motoriku, správnou výslovnost a schopnost koncentrace pozornosti. Pro děti je to zábavné, neboť pracují se spoustou kartiček a zajímavých obrázků. Po ukončení diagnostiky máme k dispozici výsledný graf (pro učitelky i pro rodiče),  z něhož je patrné, v jakých oblastech je dítě dobré, kde vyniká, ale i na kterou oblast je třeba se dále zaměřit a posilovat.

Výsledky diagnostiky, ale i další otázky týkající se rozvoje dětí, prodiskutujeme s rodiči na plánovaných konzultačních hodinách v měsíci únoru, březnu.

 Autor: Zdenka Kilbergerová