Zahradní chata alias prostor pro polytechnické vzdělávání

Na zahradě MŠ – v blízkosti plotu – při chodníku – v kopci – stojí nevelká dřevěná chata.

V době vzniku sloužila jako venkovní prostor sloužící ke hře (kuchyňky, domácnost, hry s kočárky atd.) a byla využívána obzvláště za nepřízně počasí (úkryt před deštěm či sluncem). Během let se z chaty však postupně stal sklad sloužící pro hračky k pobytu venku (kyblíky, lopatky, auta, zahradní kolečka, kočárky, atd.) a přes zimu skladiště pro zahradní lavičky.

Nápad chatu předělat vznikl v souvislosti s umístěním dřevěného dětského ponku (s vrtačkou). Pracovní stůl stál sice v chatě, ale dostat se k němu, vyndat ho pro práci ven, bylo obtížné…

Cesta přestavby znamenala vyklidit prostor, zesvětlit ho (bílý nezávadný nátěr), upravit podlahu a část stěny, vdechnout nový nádech regálům a zútulnit celou chatičku. Následně jsme přidali lavice a stoly (téměř vše využito z majetku školy – náklady byly opravdu minimální) a bylo hotovo.

Vznikl úžasný prostor, který napomáhá učení a získávání poznatků o technice, osvojování si technických dovedností, rozvoji technického myšlení a tvořivosti. V prostoru chaty totiž neslouží jen ponk a vrtačka, ale součástí vybavení (v tuto chvíli) je i pozorovací kompostér, lisy pro přírodniny, různé pomůcky pro práci s vruty, lupy, klíče, smirkové papíry, dřevěné stavebnice, zahradní nářadí, výtvarné pomůcky aj.

A děti? Chatu teď zbožňují! To, že mohou vrtat, ťukat, stavět, tvořit – venku a přitom i uvnitř – je baví a naplňuje. Tak ať nám naše „nová“ chatička slouží.

Autor: Bc. Lucie Miškovičová