Třída Liščata prožívá dobrodružství s Hravocestou

Naše třída Liščata z Mateřské školy ve Štěnovicích se inspirovala Myškou z knihy Hravocesta k tomu, abychom si společně uvařili bylinkový čaj.

V týdnu, kdy jsme plnili úkol z Hravocesty, který také plnila Myška, jsme se zrovna věnovali tématu: „Touláme se trávou a hledáme tu pravou, bylinku, voňavý květ“.  Poznávali jsme první jarní bylinky a získávali jsme o nich informace v atlase bylinek a v příbězích z knihy „Voňavá tajemství“ (Průvodce světem bylinek a skřítků).

Na louce jsme sesbírali květy sedmikrásek, ze kterých jsme následující den vařili čaj. Na ¼ litru vody jsme dávali dvě čajové lžičky sedmikrásek a přelili vroucí vodou a nechali zakryté odstát. Potom jsme čaj přelili přes sítko a ochutnávali. Už jsme věděli, že sedmikráskový květ je dobrý proti kašli, při bolení v krku nebo, že může posloužit na špatně se hojící rány.  Také, že květy můžeme přidat do jarního salátu.

Měli jsme ještě směs usušených bylinek z loňského roku, které jsme také přelili vroucí vodou a pozorovali jsme, jak se chovají bylinky přelité vodou (klesají ke dnu, barví).

My všichni už víme, že první jarní bylinky pohladí na duši, potěší oko a prospějí našemu zdraví a věříme, že to ví i Myška ze zábavné knihy Hravocesta.

Chtěli bychom poděkovat za setkání s paní Červenou z knihovny v Přešticích, která nás s knihou Hravocesta od Terezy Vostradovské seznámila a ukázala nám spoustu nových, zajímavých knížek.

předškoláci ze třídy Liščata

a paní učitelky Ilona Krastová a Lenka Brožíková