Punčocháče, ponožky, oblečeme na nožky!

Ještě v období Vánoc jsme se v naší Mateřské škole domnívali, že si budeme muset na zimní radovánky jen hrát – vyrobit koule z papíru, bruslit a klouzat se na koberci, nasadit plastové lyžičky a představovat si, jaké by to bylo, kdyby sníh napadl…

Paní Zima nás ale nenechala jen u fantazírování a už teď umožnila dětem načerpat nové a další zimní zážitky a prožitky, z kterých děti budou v budoucnu čerpat jako ze svých předchozích znalostí a zkušeností.

To je velmi důležité, protože jen stěží vysvětlíte dítěti, jaký zvuk dělá sníh pod nohama, že je rozdíl sjet kopec na čerstvém či promrzlém sněhu, a to nemluvím o kouli ze sněhu, protože tu z papíru lze vyrobit mnohem snáze než v malých rukavicích umačkat tu opravdovou sněhovou. Ale být venku a hrát si se sněhem je něco úplně jiného, než být o pár minut dříve v šatně… V létě převlékneme kraťásky nebo sukýnku, nasadíme sandály a venku jsme za pár minut. Teď?!

Trocha matematiky – aktuálně 144 dětí v MŠ, to znamená 288 rukávů, 288 nohavic a 288 nožiček čekající na boty, 144 zapínacích zipů na bundě, a to nejhorší 1440 prstíků pro prstové rukavice!!! Každé palčáky jsou vysvobozením pro dítě i učitelku.

Chtěla bych se ale vrátit na začátek článku, abych zdůvodnila, proč je důležité toto vše podstupovat – dětský smích a radost jsou něco, za co i  to nekonečné oblékání stojí. A abychom mohli ocenit tu rychlost a lehkost letního oblékání, zákonitě musíme projít fází zimních vrstev. „Punčocháče, ponožky, oblečeme na nožky. Ještě tričko, mikinu, vyzrajeme na zimu!“

Autor: Lucie Miškovičová