Poprvé Medvídkem

S novým školním rokem přichází do školky děti, pro které je tato etapa zcela nová. Děti, které dosud byly zvyklé na všudypřítomnost maminky či tatínka se vyrovnávají s odloučením, s denním režimem MŠ, učí se fungovat v kolektivu vrstevníků, setkávají se s novou autoritou v podobě učitele a ocitají se v neznámém prostředí. I když jsou začátky těžké, citlivým a individuálním přístupem se nám postupem času daří loučit se s rodiči s úsměvem. Díky každodenním rituálům, které se opakují, získávají děti větší důvěru a pocit bezpečí. S tím nám pomáhají i plyšoví mazlíčci, které si s sebou děti hojně nosí.

První dny ve školce nás přivítal medvídek Kulička, který nám pomáhal s poznáváním školky i sebe navzájem, překonat prvotní ostych a navodit pocit bezpečí. Kulička se stal plnohodnotným členem třídy Medvídků a účastní se spousty vzdělávacích aktivit. Nabídka je velice pestrá a zaměřena na celkový rozvoj dítěte. Nejvíce nás ale baví písně spojené s tancem, pohybové básničky, pohyb celkově a všemožné výtvarné techniky, u kterých se krásně uvolníme, zasmějeme, zažíváme pohodu a tím utváříme pozitivní klima, ve kterém se cítíme příjemně.

V září si ještě užíváme krásného slunečného počasí, které nás nabíjí při hrách na školní zahradě, kde využíváme obrovské pískoviště, ve kterém vznikají ty nejúžasnější architektonické skvosty, altánek s kuchyňkou, ze kterého se line vůně pískových dobrot. Když z nás zrovna nejsou architekti, stavbyvedoucí nebo kuchaři rozvíjíme hrubou motoriku díky průlezkám, klouzačkám, stromům, které nám umožňují zdolávat nízko položené větvičky a díky těmto možnostem se stáváme obratnější a fyzicky zdatnější. Zároveň poznáváme okolí mateřské školy a krásy Štěnovic, když se vydáváme pozorovat měnící se přírodu, která se pomalu barví do příjemných podzimních barev.

Všechny začátky něčeho nového jsou vždy těžké, ale příjemným prostředím, citlivým přístupem a hlavně pochopením, co naši maličtí prožívají si pomalu a jistě utváříme prostředí, ve kterém se cítíme dobře, nebojíme se říci si o pomoc a těšíme se do něj. Jsme na začátku cesty, která není vždy jen růžová, ale spolu zvládneme kdejaké překážky, které naše vztahy ještě více upevní a vytvoří tak prostor pro celkový rozvoj našich malých medvídků. Těším se na další společné zážitky, které spolu v průběhu roku zažijeme.

Autor: Veronika Rendlová, učitelka MŠ Štěnovice