Léto balí fidlátka, podzim klepe na vrátka

Tímto tématem jsme se u Štěňátek loučili s létem a přivítali se s podzimem, který přišel (navzdory všemu, co se děje kolem nás) v obvyklém čase. Léto si do kufříku zabalilo koupání ve venkovním bazénu, mlsání jahod, třešní a jiného letního ovoce i teplé sluneční paprsky a podzim si už začal chystat barevné listí, draky či nejrůznější dozrávající plody.

Celý podzimní blok jsme odstartovali týdnem, ve kterém jsme si povídali o babím létě. Vysvětlili jsme si, že babí léto dostalo název díky pavoučkům – cestovatelům, kteří si tkají dlouhé, stříbrné pavučiny (připomínající babiččiny vlasy), aby na nich dolétli do svého nového domova. Společně jsme si například vyzkoušeli uplést pavučinu v prostoru, kterou jsme si i zkusili prolézt.

A protože máme smyslů pět, kterými vnímáme svět, užíváme si toto období plnými doušky. Sledujeme, jak se příroda mění s nastupujícím podzimem, že listí začíná měnit barvu ze zelené na žlutou, oranžovou i červenou a v zahradách dozrává ovoce. Právě dozrávající ovoce nám poskytlo inspiraci pro další činnosti ve školce – vyrobili jsme si panáčka ovocnáčka nebo jsme malá jablka použili jako netradiční tiskátka. Hmat, čich i chuť jsme zapojili při prozkoumávání jablek, hrušek a švestek. Zjistili jsme, že každé jablíčko je trochu jiné, může mít slupku hladkou i hrubší, některé voní více, některé méně a stejně tak je tomu i s chutí – některé je sladší a některé kyselejší. Po ochutnávce jablíček jsme hned využili zbylá jadérka a venku jsme se zkusili zasít. Počkáme si do jara a třeba se dočkáme malé jablůňky. Při didaktické hře Co je v košíčku? jsme zvládli jen po hmatu správně poznat ovoce. Při další didaktické, tentokrát sluchové hře Kde jezdí traktor? jsme nastražili uši a zkoušeli poznat jen podle zvuku, na kterém poli jezdí traktor. Nakonec jsme si pro radost zdramatizovali dětmi oblíbenou pohádku O řepě.

Autor: Bc. et Bc. Kateřina Synková, Václava Volfová – učitelky MŠ