Čističky vzduchu v MŠ Štěnovice

Od srpna 2019 do půlky února 2020 využívá MŠ Štěnovice již 10 čističek vzduchu. Poslední přístroj byl pořízen do odloučeného pracoviště v ZŠ Štěnovice. Na doporučení odborníků se zřizovatel a školka rozhodla pro přístroje značky PHILIPS. Pro děti je velmi atraktivní snímač kvality vzduchu, který se rozsvítí automaticky barvou, která odpovídá kvalitě okolního vzduší. Společně s dětmi tak sledujeme, jak přístroje pracují a reagují na okolí. Přirovnáváme je k semaforu a děti už dobře ví, že při prudkém zvíření vzduchu (třeba při rychlé pohybové hře, nebo při manipulaci s peřinkami) se rozsvítí červená barva a po následném zklidnění se rozsvítí modrá a modrá je dobrá (kvalita vzduchu je OK). Barvy nejsou okamžitě jednoznačné, ale objevují se různé odstíny modré a červené. Ovládací panel přístroje umožňuje přepínat nastavení automatického režimu na: znečištění, alergeny nebo bakterie a viry. Režim „Znečištění“ dokáže efektivně odstraňovat poletující nečistoty na úrovni PM2.5., režim „Alergeny“ odstraňuje běžné alergeny, jako jsou pyl a chlupy zvířat a režim „Bakterie a viry“ je speciálně navržený proti bakteriím a virům jako jsou staphylococcus albus a H1N1.

Součástí přístroje je dětské pojistka, časovač, změna rychlosti nebo Wi-Fi připojení. Údržba přístroje spočívá v péči o tři typy filtrů. Čistička sama hlásí, kdy a co je potřeba vyčistit či vyměnit.

Děti i učitelky si rychle na přístroje zvykly ve třídách i ložnicích (hernách). Nutno říci, že i samotný design přístroje je velmi snadno „začlenitelný“ do prostředí MŠ.

Autor: Bc. Lucie Miškovičová, učitelka MŠ Štěnovice