Barvy, barvy, barvičky – projektový den v MŠ

V měsíci září se ve třídě Liščata a Berušky uskutečnil projektový den ve spolupráci se ZČU Plzeň pod názvem: Barvy, barvy, barvičky.

Interaktivní aktivity představily dětem principy barevného vidění – součtové a rozdílové skládání barevného vidění a polarizaci.

Děti se dozvěděly, jak vzniká duha. Sledovaly, jak se vytvoří duha ve sklenici s vodou pomocí zrcátka a světlem mobilního telefonu. Roztáčely barevná CD a sledovaly, jaká barva při roztočení vzniká. Pozorovaly barvy pomocí kaleidoskopu – přelévání barev. Následovala ukázka „kouzelného přáníčka,“ kdy se z černobílého obrázku v rámečku posunutím fólie stal obrázek barevný.

V měsíci září se ve třídě Liščata a Berušky uskutečnil projektový den ve spolupráci se ZČU Plzeň pod názvem: Barvy, barvy, barvičky. Interaktivní aktivity představily dětem principy barevného vidění – součtové a rozdílové skládání barevného vidění a polarizaci. Děti se dozvěděly, jak vzniká duha. Sledovaly, jak se vytvoří duha ve sklenici s vodou pomocí zrcátka a světlem mobilního telefonu. Roztáčely barevná CD a sledovaly, jaká barva při roztočení vzniká. Pozorovaly barvy pomocí kaleidoskopu – přelévání barev. Následovala ukázka „kouzelného přáníčka,“ kdy se z černobílého obrázku v rámečku posunutím fólie stal obrázek barevný.

Děti si prakticky vyzkoušely několik pokusů:

  • – pokus s vodou a lentilkami: poskládáním různobarevných lentilek do kruhu a zakápnutím vodou sledovaly, jak se barva z lentilek rozpouští a vzniká duha
  • – pokus, jak vznikají doplňkové barvy: pomocí pipet kapaly na sebe různé barvy a pozorovaly, jaká barva vznikne
  • – kombinování barev: pomocí barevných světel promítaných na zeď přes sebe sledovaly, jaká barva vzniká.

Nejvíce děti zaujala hra na „rentgenovou místnost.“ Dostaly obraz lebky a lidské postavy vybarvený v doplňkových barvách a sledováním přes barevné filtry se jim zobrazovaly různé soustavy – přes černý kosti, přes zelený svaly, přes modrý filtr orgány. Projektový den se dětem velmi líbil. Odnesly si spoustu zážitků a praktickými činnostmi získaly nové informace.

Učitelky ze třídy Liščata
Lenka Brožíková, Ilona Krastová